2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

O2 1.2842

home>Produkte>Mjet i Ftohtë Çeliku>O2 1.2842

vegla pune te ftohte celiku Mat.Nr. 1.2842, DIN 90MnCrV8, shirit i rrumbullakët AISI O2

Na kontaktoni

specifikimet

Përcaktimi sipas standardeve

Mat. Nr.DINENAISI
1.284290MnCrV890MnV8O2

Përbërja Kimike (në peshë %)

CSiMnCrMoNiVWTë tjerët
0.900.252.000.35--0.13--

Përshkrim:

Çeliku i veglave të punës së ftohtë me qëndrueshmëri të lartë dimensionale në trajtimin termik. Rezistencë shumë e lartë ndaj plasaritjes. Përpunueshmëri e lartë, rezistencë mesatare dhe rezistencë ndaj konsumit. 

Aplikimet:

Mjete matëse, thika makinerish për industrinë e drurit, letrës dhe metalit, tehe prerëse të ftohtë, vegla prerëse fijesh. 

Vetitë fizike (vlerat mesatare) në temperaturën e ambientit

Moduli i elasticitetit [103 x N/mm2]: 210 

Dendësia [g/cm3]: 7.85

Përçueshmëria termike [W/mK]: 30.0 

Rezistenca elektrike [Ohm mm2/m]: 0.35

Kapaciteti specifik i nxehtësisë[J/gK]: 0.46

Koeficienti i Zgjerimit Termik Linear 10ˉ6 °C-1

20-100 ° C20-200 ° C20-300 ° C20-400 ° C20-500 ° C20-600 ° C20-700 ° C
12.113.313.814.314.114.214.6

Pjekja e butë:

Ngroheni në 690-720°C, ftoheni ngadalë në furrë. Kjo do të prodhojë një fortësi maksimale Brinell prej 229.

Lehtësimi i stresit:

Lehtësimi i stresit për të hequr sforcimet e përpunimit duhet të kryhet duke ngrohur në 650°C, duke e mbajtur për një orë në nxehtësi, e ndjekur nga ftohja e ajrit. Ky operacion kryhet për të reduktuar shtrembërimin gjatë trajtimit termik.

Forcimi:

Ngurtësohet nga një temperaturë 790-820°C e ndjekur nga shuarja me vaj ose banjë të ngrohtë (180-220°C). Fortësia pas shuarjes është 63-65 HRC.

Kalitje:

Temperatura e kalitjes: Shihni të dhënat më poshtë.

Temperatura e kalitjes (°C) kundrejt ngurtësisë (HRC)

100 ° C200 ° C300 ° C400 ° C500 ° C600 ° C
636056504238

Formëzimi:

Temperatura e formimit të nxehtë: 1050-850°C. 

Makineria:

Nuk ka të dhëna.

Rezistenca ndaj korrozionit:

Rezistenca ndaj korrozionit e kësaj aliazhi është më e mirë se ajo e çeliqeve të thjeshtë të karbonit. Megjithatë do të ndryshket nëse nuk i jepet trajtim mbrojtës.

ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Bar i rrumbullakëtDIA 1.0 - 30Vizatimi i ftohtë / bluarja pa qendërBright & Pjekje

DIA 20 - 80LëkurëBright & Pjekje

DIA 13-180Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja

DIA 70 - 400Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
BllokT 20-200 X 300-800Rrotullimi i nxehtë dhe i farkëtuar në nxehtësiSipërfaqja e zezë / Makineri & Pjekje
Shufra teliDIA 5.5 - 13Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
SheetsT1.0 - 2.5Ftohtë mbështjellëSipërfaqja e zezë & Pjekja
T 2.5 - 8.0Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni

Kategoritë e nxehta