2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

O1 1.2510 SKS3

home>Produkte>Mjet i Ftohtë Çeliku>O1 1.2510 SKS3

Vegla e Ftohtë Çeliku O1 1.2510 SKS3 shufër e sheshtë

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku O1 quhet gjithashtu DIN 1.2510 dhe çeliku JIS SKS3. Përmbajtje e lartë për mangan, krom dhe tungsten në përbërje çeliku 1.2510, që mund të rrisë aftësinë e ngurtësimit. Atëherë çeliku nuk ka nevojë t'i nënshtrohet shuarjes me ujë. Pas ftohjes dhe shuarjes së vajit, ngurtësia mund të arrijë 62 HRC. Pllaka e fletës së rrumbullakët prej çeliku të veglave O1 u përdor gjerësisht si një çelik për kallëp të ftohtë. Është një material i shkëlqyer për tehun, kallëpet metalike etj.


Aplikimet:

Aty ku kërkohet qëndrueshmëri më e madhe dimensionale në trajtimin termik ose rezistencë e përmirësuar ndaj konsumit, duhet të merren parasysh çeliqet e veglave me përmbajtje më të lartë të aliazhit, si A2 ose D2. Aplikacionet tipike për çelikun e veglave O1 janë Mjetet e zbrazjes, Mjetet për tërheqje, Mjetet e nxjerrjes, Prerëset e Formave, Mjetet Formuese, Matësat-Speciale, Mjetet e Petëzimit, Mjetet Master, Mjetet e Mbulimit, Thika letre, Mjetet Precize, Grupet, Rrotulluesit, Mjetet me fileto me rrotull, Screw Dies, Sub-Press Dies, Taps Trimming Dies, etj.


PËRBËRJA

CMnSi
Cr
W
0.94
1.200.30
0.500.50


specifikimet:

       

Përgjigja e trajtimit të nxehtësisë
Ftohja me ajër ngaHRC
1425F (774︒C),30 minuta62
1450F (788︒C),30 minuta64
1475F (802︒C),30 minuta65
1500F (816︒C),30 minuta65
1600F (871︒C),30 minuta64


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS

HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1350 ° F (732 ℃)Ac3: 1440 ° F (760 ℃)
AR1: 1295 ° F (703 ℃)AR3: 1240 ° F (671 ℃)

Nxehja paraprake: Ngroheni me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) në 1200-1300°F (649-704°C) dhe barazoni.

Austenitizimi (Nxehtësia e lartë): Ngrohni ngadalë nga ngrohja paraprake në 1475-1500°F (802-816C)

Thithni për 30 minuta për inçin e parë (25.4 mm) të trashësisë, plus 15 minuta për çdo inç shtesë (25.4 mm).


Shuarja: Fikni vajin në një temperaturë jo më të ulët se 150-125°F (66-51°C).

Shënim: O1 është disi i prirur për të shuar plasaritjen, veçanërisht nëse ka ndryshime të rëndësishme në trashësinë e seksionit dhe qoshet e brendshme të mprehta. 

Shuarja e vajit duhet të kryhet në mënyrë që heqja e nxehtësisë të jetë sa më uniforme në të gjitha zonat e pjesës që shuhet. 

Sigurohuni që ta hiqni pjesën nga vaji përpara se temperatura të bjerë në temperaturën e ambientit. 

Rekomandohet vaj i nxehtë në një temperaturë prej 300 deri në 400°F (149-204°C).


Kalitje: Kaliteni menjëherë pas shuarjes. Mos lejoni që pjesa të ftohet nën 125°F (51°C). Gama tipike e kalitjes është 350 - 400°F (177 -204°C). 

Mbajeni në temperaturë për 1 orë për inç (25.4 mm) trashësi, 2 orë minimale, më pas ajri ftohet në temperaturën e ambientit. 

Për të minimizuar sforcimet e brendshme në seksione tërthore më të mëdha se 3 inç (76.2 mm) dhe për të përmirësuar stabilitetin në pjesët që do të bëhen EDM pas trajtimit termik, 

rekomandohet fuqimisht një kohë njomjeje prej 4 deri në 6 orë në temperaturën e kalitjes.

Trajtimi kriogjenik: Trajtimet në frigorifer zakonisht duhet të kryhen pas kalimit dhe duhet të pasohen nga një temperament i dytë.


Pjekja

Pjekja duhet të kryhet pas punës së nxehtë dhe para riforcimit.

Ngroheni me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) deri në 1425 -1450°F (802-816°C) dhe mbajeni në temperaturë për 1 orë për inç (25.4 mm) 

me trashësi maksimale; Minimumi 2 orë. Më pas ftoheni ngadalë me furrën me një shpejtësi jo më të madhe se 50°F në orë (28°C në orë) deri në 1000°F (538°C). 

Vazhdoni ftohjen në temperaturën e ambientit në furrë ose në ajër. Fortësia që rezulton duhet të jetë maksimumi 212 HBW.


ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni

Kategoritë e nxehta