2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

M42

home>Produkte>Steeleliku me shpejtësi të lartë>M42

Shufra teli HSS M42

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku me shpejtësi të lartë M42 është një çelik i veglave me kobalt molibden, shtimi i 8% kobalt do të thotë që M42 jep një fortësi të lartë të kuqe kur krahasohet me M2. Përbërja e M42 krijon një ekuilibër të mirë të rezistencës dhe fortësisë dhe mund të përdoret gjerësisht për të gjitha llojet e veglave prerëse, të përdorura shpesh për përpunimin e materialeve dhe super lidhjeve që janë të vështira për t'u përpunuar. M42 shfaq rezistencë të shkëlqyeshme ndaj konsumit për shkak të fortësisë së lartë të trajtuar me nxehtësi (68 deri në 70 HRC), dhe përmbajtja e lartë e kobaltit jep fortësi të nxehtë. Si të tilla, skajet e prerjes në veglat e bëra nga çeliku M42 me shpejtësi super të lartë qëndrojnë të mprehta dhe të forta në aplikimet e prerjes me punë të rëndë dhe me prodhim të lartë.


Aplikimet:

I përshtatshëm për prodhimin e mjeteve të ndryshme prerëse të forta me rezistente ndaj konsumit, rezistente ndaj goditjeve. Mbulesa e avancuar e shpimit, kapa me vidhos, forca dhe forma e komplikuar e shpueses, etj. Industria e veglave prerëse me rrotulla: kruese, thikë me dhëmbëza, thika hekuri, copa shpuese etj.


Industria e falsifikimit: falsifikim vdes.


Industria e vidhave: myk formues i kokës, të tilla si dhëmbë, grusht        


VETIT RELATIVE

Detajet e shpejta: Shufra teli M42


PËRBËRJA

        C       Si       Cr
       W
      Mo
        V
       Co
     1.08     0.45     3.85
     1.50
     9.50
     1.20
     8.00


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1560 ° F (849 ℃)


VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.282 lb / in3 (7806 kg / m3)

· Graviteti specifik: 7.81

· Moduli i elasticitetit: 30 x 106 psi (207 GPa)

· Makineria: 35-40% e një çeliku karboni 1%


Nxehja paraprake: Nxehtësia me një shpejtësi jo më shumë se 400 ° F në orë (222 ° C në orë) në 1500-1600 ° F (816-871 ° C), dhe barazimi.


Austenitizimi (nxehtësia e lartë): Nxehtësia shpejt nga ngrohja e nxehtë.

Furra: 2150-2175 ° F (1177-1191 ° C)

Kripë: 2125-2150 ° F (1163-1177 ° C)

Për të maksimizuar qëndrueshmërinë, përdorni temperaturën më të ulët.

Për të maksimizuar fortësinë e nxehtë, përdorni temperaturën më të lartë.


Shuarja: Gaz nën presion, vaj i ngrohtë ose kripë. Për gazin nën presion, një shpejtësi e shpejtë shuarjeje nën 1000 ° F

(538 ° C) është kritike për të marrë vetitë e dëshiruara. 

Për vajin, shuhet derisa të zihet, rreth 900 ° F (482 ° C), pastaj ftohet në ajër të qetë në 150 -125 ° F (66-51 ° C).

Për kripën e mbajtur në 1000-1100 ° F (538-593 ° C), barazohet, pastaj ftohet në ajër të qetë në 150 -125 ° F (66-51 ° C).


Kalitje: Temperoni menjëherë pas shuarjes. Diapazoni tipik i kalitjes është 950-1050 ° F (510-566 ° C). Mbajeni në temperaturë për 2 orë, pastaj ftohuni në temperaturën e ambientit. Kërkohet kalitje e trefishtë.


Artikull        Dimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Shufra teliDIA 5.5 - 13Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni

Kategoritë e nxehta