2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

M42

home>Produkte>Steeleliku me shpejtësi të lartë>M42

Shirit të rrumbullakët HSS M42

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku me shpejtësi të lartë Çeliku M42 përdoret gjerësisht në industritë e prodhimit të metaleve dhe në prodhimin e veglave prerëse për shkak të fortësisë së lartë të kuqe në krahasim me çeliqet më konvencionale me shpejtësi të lartë, duke lejuar kohë më të shkurtra cikli në mjediset e prodhimit për shkak të shpejtësive më të larta të prerjes ose rritja e kohës ndërmjet ndryshimeve të veglave. Çeliku i veglave HSS M42 është gjithashtu më pak i prirur ndaj copëtimit kur përdoret për prerje të ndërprera dhe kushton më pak kur krahasohet me të njëjtin mjet të bërë nga karabit. Mjetet e bëra nga çeliqe me shpejtësi të lartë me kobalt shpesh mund të identifikohen me shkronjat HSS-Co.

Çeliku i veglave AISI M42 është një çelik me shpejtësi të lartë i prodhuar në mënyrë konvencionale i lidhur me kobalt. Fazat e ndryshme të procesit të prodhimit zgjidhen dhe kontrollohen në mënyrë që një produkt përfundimtar të merret me një strukturë të mirë për sa i përket madhësisë dhe shpërndarjes së karabit. Ky është një avantazh i veçantë për mjetin e përfunduar.


Aplikimet:Stërvitje përdredhëse, çezmat, prerëset e frezës, prerëset, broshurat, sharrat, thikat dhe kapakët e rrotullimit të fillit.


Detajet e shpejta: M42 BAR RRUGULL 


PËRBËRJA        

        C       Si       Cr
       W
       Mo
        V 
      Co
     1.08
     0.45     3.85
     1.50
      9.50
      1.20
     8.00


VETIT RELATIVE

VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.282 lb / in3 (7806 kg / m3)

· Graviteti specifik: 7.81

· Moduli i elasticitetit: 30 x 106 psi (207 GPa)

· Makineria: 35-40% e një çeliku karboni 1%


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

HARDENIMI
TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1560 ° F (849 ℃)


machinability

Çeliku i veglave M42 mund të shpohet, rrotullohet, filetohet, hapet, bluhet dhe troket kur është në gjendjen e tij të pjekjes dhe vlerësohet në 45% të çelikut me karbon 1%.


Formëzimi

Çeliku i veglave me shpejtësi të lartë M42 molibden nxehet paraprakisht në 871°C (1599°F) në një mënyrë të ngadaltë dhe më pas njomet. Kjo pasohet nga ngrohja e shpejtë në 1093°C (1999°F) dhe ftohja e ngadaltë. Temperaturat nën 982°C (1799°F) nuk janë të përshtatshme për procesin e falsifikimit.


kalitje

Çeliku i veglave M42 kalitet tre herë në 538-593°C (1000-1099°F) dhe më pas ftohet plotësisht ndërmjet cikleve për të marrë rezultate të mira. Kalitja kryhet në furra me vakum ose në banja me kripë.


Pjekja

Çeliku i veglave M42 nxehet në 871°C (1599°F) dhe më pas ftohet ngadalë në një furrë.


forcim

Çeliku i veglave M42 nxehet paraprakisht në 871°C (1599°F), ngjyhet dhe në fund nxehet në 1204°C (2199°F).


shuarje

Një media kripe përdoret për shuarjen e çelikut të veglave M42 në 538°C (1000°F) dhe më pas çeliku ftohet me ajër.


ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit


Bar i rrumbullakët

DIA 1.0 - 30Vizatimi i ftohtë / bluarja pa qendërBright & Pjekje
DIA 20 - 80LëkurëBright & Pjekje
DIA 13-180Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
DIA 70 - 400Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni