2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

M42

home>Produkte>Steeleliku me shpejtësi të lartë>M42

Shirit i sheshtë HSS M42

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku super shpejtësi i lartë M42 është një çelik me shpejtësi të lartë kobalt premium me një përbërje kimike të krijuar për fortësi të lartë dhe fortësi të nxehtë superiore. Këto veti e bëjnë çelikun një zgjedhje të shkëlqyeshme për përpunimin e çeliqeve me forcë të lartë dhe të para-ngurtësuar, lidhjeve me fortësi të lartë dhe super lidhjeve me ngjyra të vështira për tu përdorur në industrinë e hapësirës ajrore, të naftës dhe gjenerimit të energjisë.

M42 shfaq rezistencë të shkëlqyeshme ndaj konsumimit për shkak të fortësisë së lartë të trajtuar me nxehtësi (68 deri 70 HRC), dhe përmbajtja e lartë e kobaltit jep fortësinë e nxehtë. Si të tilla, skajet e prerjes në mjetet e bëra nga çeliku M42 me shpejtësi të lartë qëndrojnë të mprehta dhe të forta në aplikacionet e prerjes së rëndë dhe me prodhim të lartë.


Aplikimet:

Çeliku i veglave AISI M42 është një çelik me shpejtësi të lartë i përshtatshëm për prerjen e veglave të tilla si, stërvitjet me rrotullim, gërshërët, rubinetat, frezimin, prerëset, sharrat, makineritë etj. Për sa i përket performancës, klasa HSS M42 është një çelik që përdoret në kushte ku kërkesa për fortësi të nxehtë është e një rëndësie të madhe, pra aty ku performanca e lartë është thelbësore.


Detajet e shpejta:M42---Shifare të sheshta 


PËRBËRJA

        C
       Si       Cr
       W      Mo        V
       Co
      1.08      0.453.85
      1.50      9.50
      1.20      8.00


VETIT RELATIVE


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1560 ° F (849 ℃)


Shuarja:Gaz nën presion, vaj të ngrohtë ose kripë. Për gazin nën presion, një shkallë e shpejtë e shuarjes për nën 1000 ° F (538 ° C) 

është kritike për të marrë vetitë e dëshiruara. Për vajin e shuajmë derisa të nxihet, 

rreth 900°F (482°C), më pas ftohuni në ajër të qetë në 150 -125°F (66-51°C). Për kripën e ruajtur në 1000-1100°F (538-593°C), 

barazoni, pastaj ftohuni në ajër të qetë në 150 -125°F (66-51°C).


Kalitje:Kaliteni menjëherë pas shuarjes. Gama tipike e kalitjes është 1025-1050°F (552-566°C).

Mbajeni në temperaturë për 2 orë, më pas ajri ftohet në temperaturën e ambientit. Kërkohet kalitje e dyfishtë. 

Për seksione të mëdha kryq, dhe veçanërisht për boshllëqet nga të cilat mjetet do të priten me tela EDM, 

Rekomandohet fuqimisht kalitja e trefishtë.


Advantage:

Zbatueshmëri e gjithanshme

aftësia e mirë e makinës

performancë e mirë

fortësi e mirë e nxehtë

rezistencë e mirë ndaj konsumit


Artikull       Dimenzioni (mm)Proces       Gjendja e dorezimit
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Specifikime të zakonshme të lidhura me veglat M42 për çelikun dhe ekuivalentët e çelikut me shpejtësi të lartë M42


ShtetiSHBAgjermanishtJaponi
standardASTM A600ISO 4957JIS G4403
notatM421.3247/HS2-9-1-8GJ59


Kontaktoni