2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

M42

home>Produkte>Steeleliku me shpejtësi të lartë>M42

Blloku HSS M42

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliqet me shpejtësi të lartë të molibdenit dhe çeliqet me shpejtësi të lartë të tungstenit janë dy lloje të çeliqeve të veglave me shpejtësi të lartë. Çeliqet me shpejtësi të lartë të molibdenit, të njohur gjithashtu si çeliqet e grupit M, kanë më pak kosto fillestare. Llojet e çelikut të molibdenit M1 deri në M10 kanë tungsten ndërsa kobalti nuk gjendet në tipin M6. Kobalti mungon plotësisht në këto lloje të çeliqeve me shpejtësi të lartë molibden.

Çeliku i veglave M42, një lloj çeliku veglash me shpejtësi të lartë me molibden, ka rezistencë të mirë ndaj konsumit dhe fortësi të nxehtë së bashku me vlera të larta fortësie.


Aplikimet:

Çeliku i veglave M42 përdoret kryesisht për materialet e makinerive dhe super lidhjet që janë të vështira për t'u përpunuar. Materialet e makinerisë përfshijnë gjuajtës, karkaleca, prerëse forme dhe ingranazhesh, pianurë, stërvitje, prerëse mulliri, mullinj fundorë dhe çezma.


Detajet e shpejta: M42 BLOCK, BLOCK


PËRBËRJA

        C       Si       Cr
       W
      Mo
        V
       Co
      1.08      0.45
      3.85
     1.50
     9.50
      1.20
      8.00


VETIT RELATIVE

UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

HARDENIMI
TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1560 ° F (849 ℃)


Nxehja paraprake: Nxehtësia me një shpejtësi jo më shumë se 400 ° F në orë (222 ° C në orë) në 1500-1600 ° F (816-871 ° C), dhe barazimi.


Austenitizimi (nxehtësia e lartë): Nxehtësia shpejt nga ngrohja e nxehtë.

Furra: 2150-2175 ° F (1177-1191 ° C)

Kripë: 2125-2150 ° F (1163-1177 ° C)

Për të maksimizuar qëndrueshmërinë, përdorni temperaturën më të ulët.

Për të maksimizuar fortësinë e nxehtë, përdorni temperaturën më të lartë.


Shuarja: Gaz nën presion, vaj i ngrohtë ose kripë. Për gazin nën presion, një shpejtësi e shpejtë shuarjeje nën 1000 ° F

(538 ° C) është kritike për të marrë vetitë e dëshiruara. 

Për vajin, shuhet derisa të zihet, rreth 900 ° F (482 ° C), pastaj ftohet në ajër të qetë në 150 -125 ° F (66-51 ° C).

Për kripën e mbajtur në 1000-1100 ° F (538-593 ° C), barazohet, pastaj ftohet në ajër të qetë në 150 -125 ° F (66-51 ° C).


Kalitje: Temperoni menjëherë pas shuarjes. Diapazoni tipik i kalitjes është 950-1050 ° F (510-566 ° C). Mbajeni në temperaturë për 2 orë, pastaj ftohuni në temperaturën e ambientit. Kërkohet kalitje e trefishtë.


ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
BllokT 20-200 X 300-800Hot mbështjellë & Hot falsifikuarSipërfaqja e zezë / Makineri & PjekjeKontaktoni