2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

M2 1.3343 SKH9

home>Produkte>Steeleliku me shpejtësi të lartë>M2 1.3343 SKH9

HSS M2 1.3343 SK H9---BAR E SHFESSHME

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku M2 / 1.3343 është një çelik me shpejtësi të lartë me qëllim të përgjithshëm molibden. Çeliku 1.3343 karakterizohet nga kombinimi i ekuilibruar i rezistencës ndaj gërryerjes, qëndrueshmërisë dhe fortësisë së mirë të kuqe. Për shkak të përmbajtjes së tij relativisht të ulët të karbonit, çeliku 1.3343 ka një kombinim të shkëlqyeshëm të vetive të rezistencës dhe rezistencës ndaj gërryerjes kur ngurtësohet dhe kalohet siç duhet. 


APLIKIMET:Stërvitje të përdredhura, çezmat, prerëse frezash, prerëse, broshurë, sharra dhe të gjitha llojet e thikave.


PËRBËRJA

        C
       Mn       Si       Cr       W      Mo        V
      0.85      0.28     0.30     4.15     6.15     5.00      1.85


VETIT RELATIVE

Koeficienti i Zgjerimit Termik (65-66 HRC)
Temperatura︒Fnë / in︒F × 10-6Temperatura︒Cmm / mm︒C × 10-6
70-2005.6921-9310.23
70-4006.0921-20410.95
70-6006.4221-31611.55
70-8006.6721-42712
70-10006.9721-35812-54

VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.294 lb / in3 (8138 kg / m3)

· Graviteti specifik: 8.14

· Moduli i Elasticitetit: 30 x 106 psi (207GPa)

· Makineria: 50-60% e një çeliku karboni 1%


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS

HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1530 ° F (832 ℃)Ac3: 1610 ° F (877 ℃)
AR1: 1430 ° F (777 ℃)AR3: 1380 ° F (749 ℃)


Shuarja:Gaz nën presion, vaj të ngrohtë ose kripë. Për gazin nën presion, një shkallë e shpejtë e shuarjes nën 1000°F (538°C) është kritike për të marrë vetitë e dëshiruara. Për vajin, shuajeni derisa të nxihet, rreth 900°F (482°C), më pas ftoheni në ajër të qetë në 150 -125°F (66-51°C). Për kripën e mbajtur në 1000-1100°F (538-593°C), barazoni, më pas ftoheni në ajër të qetë në 150 -125°F (66-51°C).


Kalitje:Kaliteni menjëherë pas shuarjes. Gama tipike e kalitjes është 1025-1050°F (552-566°C). Mbajeni në temperaturë për 2 orë, më pas ajri ftohet në temperaturën e ambientit. Kërkohet kalitje e dyfishtë. Për seksione të mëdha tërthore, dhe veçanërisht për boshllëqet nga të cilat do të priten veglat me tel EDM, rekomandohet fuqimisht kalitja e trefishtë.


Pjekja

Pjekja duhet të kryhet pas punës së nxehtë dhe para riforcimit.

Ngroheni me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) deri në 1525-1550°F (829-843°C) dhe mbajeni në temperaturë për 1 orë për inç (25.4 mm) trashësi, 2 orë minimale. Më pas ftoheni ngadalë me furrën me një shpejtësi jo më të madhe se 50°F në orë (28°C në orë) deri në 1000°F (538°C). Vazhdoni ftohjen në temperaturën e ambientit në furrë ose në ajër. Fortësia që rezulton duhet të jetë 248 HBW ose më e ulët.


ArtikullDimenzioni (mm)Proces       Gjendja e dorezimit
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni