2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

H13 1.2344 SKD61

home>Produkte>Çeliqet e nxehta të mjeteve të punës>H13 1.2344 SKD61

Çeliqet e veglave të punës së nxehtë H13 1.2344 teli dru

Na kontaktoni

specifikimet

Në çelikun H13, molibden dhe vanadium veprojnë si agjentë forcues. Përmbajtja e kromit ndihmon çelikun H-13 të rezistojë ndaj zbutjes kur përdoret në temperatura të larta. Çeliqet e vdekur H-13 ofrojnë një kombinim të shkëlqyer të rezistencës ndaj goditjes dhe gërryerjes, dhe posedojnë ngurtësi të mirë të kuqe. Shtë i aftë të përballojë ftohjen e shpejtë dhe i reziston kontrollit të parakohshëm të nxehtësisë. Vegla Çeliku H13 ka përpunueshmëri të mirë, saldim të mirë, duktilitet të mirë dhe mund të formohet me mjete konvencionale.

Për shkak të kombinimit të shkëlqyer të çelikut të veglave H13 të qëndrueshmërisë së lartë dhe rezistencës ndaj lodhjes, çeliku i mjeteve të nxehta të punës AISI H13 përdoret më shumë se çdo çelik mjeti tjetër në aplikimet e veglave.


Aplikimet:

1.2344 çeliku ka veti të mira mekanike dhe përdoret gjerësisht në industri, si p.sh. formimi i mallërave të nxjerrjes, forca e farkëtimit me ngarkesë të madhe ndikimi, kokrrat e farkëtimit me saktësi etj. Mund të plotësojë nevojat e kërkesave të cilësisë së kallëpit. Nga rruga, sipërfaqja e mykut kalon përmes nitridimit ose cianidimit, jeta e shërbimit të mykut do të rritet.


PËRBËRJA

C
MnSi
Cr
Mo
V
C
0.40
0.40
1.005.25
1.35
1.00
0.40


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1544 ° F (840 ℃)Ac3: 1634 ° F (890 ℃)
AR1: 1475 ° F (802 ℃)AR3: 1418 ° F (826 ℃)


specifikimet:

Ngrohni para ngurtësimit

Ngroheni pak përpara se ta ngarkoni në furrën e parangrohjes, e cila duhet të funksionojë në 1400°-1500°F.


forcim

Çeliku i veglave H13 është një çelik me ngurtësim shumë të lartë dhe duhet të ngurtësohet duke u ftohur në ajër të qetë. Përdorimi i një banjë kripe ose furre me atmosferë të kontrolluar është e dëshirueshme për të minimizuar dekarburizimin dhe nëse nuk është i disponueshëm, sugjerohet ngurtësimi i paketimit në koksin e konsumuar. Temperatura e përdorur është zakonisht 1800°-1850°F, në varësi të seksionit të madhësisë.


shuarje

Shuar në ajër të qetë ose në ajër të thatë shpërthim. Nëse format e komplikuara duhen ngurtësuar, mund të përdoret një shuarje vaji e ndërprerë. Shuajeni pjesën me vaj dhe hiqeni nga banja sapo të humbasë ngjyrën (1000°-1100°F). Përfundoni ftohjen nën 150°-125°F në ajër, më pas kaliteni menjëherë.


kalitje

Kalitja kryhet në 1.2344 çeliqe veglash nga 538 deri në 649°C (1000 deri në 1200°F) për të marrë fortësi Rockwell C prej 53 deri në 38. Kalitja e dyfishtë mund të kryhet gjithashtu në këta çeliqe për çdo një orë në temperaturën e preferuar të kalitjes.


Advantage:

Fortësi dhe qëndrueshmëri e lartë

Rezistencë e madhe ndaj plasaritjeve termike

Aftësia dytësore e ngurtësimit në kalitje është e keqe për shkak të përmbajtjes më të ulët të karbonit

Deformimi është i vogël pas trajtimit termik

Makinibilitet i mirë.        


ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Shufra teliDIA 5.5 - 13Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni

Kategoritë e nxehta