2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

H13 1.2344 SKD61

home>Produkte>Çeliqet e nxehta të mjeteve të punës>H13 1.2344 SKD61

Hot Work Tool Steels H13 1.2344 shufër rrumbullake

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku i veglave H13 është një çelik i gjithanshëm i punës së nxehtë me krom-molibden që përdoret gjerësisht në aplikimet e veglave të punës në punë të nxehtë dhe të ftohtë. 

Fortësia e nxehtë (forca e nxehtë) e H13 i reziston plasaritjes së lodhjes termike që ndodh si rezultat i cikleve ciklike të ngrohjes dhe ftohjes në 

hot work tooling applications. Because of its excellent combination of high toughness and resistance to thermal fatigue cracking 

(i njohur gjithashtu si kontrolli i nxehtësisë) H13 përdoret për më shumë aplikime për vegla pune të nxehta se çdo çeliku tjetër veglash.

Also available as Electro-Slag-Remelted (ESR) and Vacuum-Arc-Remelted (VAR) products as well. 

The remelting processes provide improved chemical homogeneity, refinement of carbide size, and the associated improvements in 

mechanical properties and fatigue properties.


Aplikimet:

Futjet, bërthamat dhe zgavrat për vdesin e hedhjes së vdesit, mëngët e hedhjes së vdesit, vdesin e falsifikimit të nxehtë, vdesin e nxjerrjes dhe kavitetet dhe përbërësit e mykut plastik që kërkojnë rezistencë të lartë dhe lustrim të shkëlqyeshëm.


PËRBËRJA

C
MnSiCr
Mo
VC
0.40
0.401.005.25
1.351.00
0.40


Koeficienti i Zgjerimit Termik (47-48 HRC)
Temperatura︒Fnë / in︒F × 10-6Temperatura︒Cmm / mm︒C × 10-6
80-2005.821-9310.4
80-4006.321-20411.3
80-8006.921-31612.4
80-12007.321-42713.1
80-15007.521-53813.5


specifikimet:Kalitje:Kaliteni menjëherë pas shuarjes. Gama tipike e kalitjes është 1000-1150°F (538-621°C). Mbajeni në temperaturën e kalitjes për 1 orë për inç (25.4 mm) trashësi, por për 2 orë minimale, më pas ajri ftohet në temperaturën e ambientit. Kërkohet kalitje e dyfishtë. Për të maksimizuar rezistencën dhe performancën e veglës, një temperament i tretë përdoret shpesh si një lehtësim stresi pasi të gjitha përpunimit, bluarja dhe puna EDM të kenë përfunduar në vegël.


Pjekja

Pjekja duhet të kryhet pas punës së nxehtë dhe para riforcimit.

Ngroheni me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) deri në 1575-1625°F (857-885°C) dhe mbajeni në temperaturë për 1 orë për inç të trashësisë maksimale; Minimumi 2 orë. Më pas ftoheni ngadalë me furrën me një shpejtësi jo më të madhe se 50°F në orë (28°C në orë) deri në 1000°F (538°C). Vazhdoni ftohjen në temperaturën e ambientit në furrë ose në ajër. Fortësia që rezulton duhet të jetë maksimumi 235 HBS.

Mbarimi i sipërfaqes: E zezë, e përpunuar e përafërt, e kthyer ose sipas kërkesave të dhëna.


Zbatime të Tjera 

AplikimeAustenitizing tempHRC
Severe cold punching, scrap shears1,870-1,885 ° F

50-52

(1,020-1,030 ° C)
Tempering 480°F (250°C)
Hot shearing1,870-1,885 ° F
(1,020-1,030 ° C)50-52
Tempering 480°F (250°C) or
1,070-1,110 ° F45-50
(575-600 ° C)
Shrink rings (e.g. for cemented carbide dies)1,870-1,885 ° F45-50
(1,020-1,030 ° C)
Tempering 1,070-1,110°F
(575–600°C)
Wear-resisting parts1,870-1,885 ° FBërthamë

50-52

Sipërfaqe

~1000HV1


VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.280 lb / in3 (7750 kg / m3)

· Graviteti specifik: 7.75

· Makineria: 65-70% e një çeliku karboni 1%


Artikull       Dimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit

Bar i rrumbullakët

DIA 1.0 - 30Vizatimi i ftohtë / bluarja pa qendërBright & Pjekje
DIA 20 - 80LëkurëBright & Pjekje
DIA 13-180Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
DIA 70 - 400Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni

Kategoritë e nxehta