2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

H13 1.2344 SKD61

home>Produkte>Çeliqet e nxehta të mjeteve të punës>H13 1.2344 SKD61

Çeliqet e veglave të punës së nxehtë H13 1.2344 shirit të sheshtë

Na kontaktoni

specifikimet

H13 Tool Steel is a versatile chromium-molybdenum hot work steel that is widely used in hot work and cold work tooling applications. 

The hot hardness (hot strength) of H13 resists thermal fatigue cracking which occurs as a result of cyclic heating and cooling cycles in 

hot work tooling applications. Because of its excellent combination of high toughness and resistance to thermal fatigue cracking 

(also known as heat checking) H13 is used for more hot work tooling applications than any other tool steel.

Because of its high toughness and very good stability in heat treatment, H13 is also used in a variety of cold work tooling applications. 

In these applications, H13 provides better hardenability (through hardening in large section thicknesses) and better wear resistance than 

common alloy steels such as 4140.       


PËRBËRJA

CMnSi
Cr
MoV
C
0.400.401.005.25
1.351.00
0.40


Aplikimet:

H13 finds applications for hot die work, die casting and extrusion dies, wear resisting tools, pressure die casting tools, pressing tools for light and heavy metal. For the highest requirements, we recommended UTOPMO2 ESR EFS. 


UDHIONZIME PRER TRAJTIMIN E NGROHTIS ARD HARDENIMI

TEMPERATURA KRITIKE
Ac1: 1544 ° F (840 ℃)Ac3: 1634 ° F (890 ℃)
AR1: 1475 ° F (802 ℃)AR3: 1418 ° F (826 ℃)


specifikimet:

Përçueshmëri termike
Temperatura︒FBtu / hr-ft︒FTemperatura︒CW / m︒C
8010.172717.6
40013.5220423.4
80014.542725.1
120015.4964926.8

Nxehja paraprake: Për të minimizuar shtrembërimin në mjetet komplekse, përdorni një parangrohje të dyfishtë. Ngroheni me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) në 1150-1250°F (621-677°C), barazoni, më pas ngrijeni në 1500-1600°F (816-871°C) dhe barazoj. Për veglat normale, përdorni vetëm diapazonin e dytë të temperaturës si një trajtim i vetëm parangrohës.


Austenitizimi (nxehtësia e lartë): Heat rapidly from the preheat. Furnace or Salt: 1800-1890°F (982-1032°C) For maximum toughness, use 1800°F (982°C) For maximum hardness and resistance to thermal fatigue cracking and wear use 1890 (1032°C). Soak at temperature for 30 to 90 minutes.


Shuarja: Ajri, gazi nën presion ose vaji i ngrohtë. Trashësia e seksionit deri dhe duke përfshirë 5 inç (127 mm) zakonisht ngurtësohet plotësisht kur ftohet në ajër të qetë nga trajtimi austenitizues. Seksionet me trashësi më të madhe se 5 inç (127 mm) do të kërkojnë ftohje të përshpejtuar duke përdorur ajër të detyruar, gaz nën presion ose një shuarje të ndërprerë të vajit për të marrë fortësi, qëndrueshmëri dhe rezistencë maksimale ndaj plasaritjes së lodhjes termike.

Për shuarjen e gazit nën presion, kërkohet një shpejtësi minimale e shuarjes prej afërsisht 50°F në minutë (28°C në minutë) deri nën 1000°F (538°C) për të marrë vetitë optimale në çelik.

Për vajin, shuajeni derisa të nxihet, rreth 900°F (482°C), më pas ftoheni në ajër të qetë në 150-125°F (66-51°C).


Advantage:

1.High hardenability and toughness

2.Great resistance for thermal cracking

3.The secondary hardening ability in tempering is bad due to its lower carbon content

4.The deformation is small after heat treatment

5.Good machinability.


VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.280 lb / in3 (7750 kg / m3)

· Graviteti specifik: 7.75

· Makineria: 65-70% e një çeliku karboni 1%

       

Artikull       Dimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & PjekjaKontaktoni

Kategoritë e nxehta