2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

H11 1.2343 SKD62

home>Produkte>Çeliqet e nxehta të mjeteve të punës>H11 1.2343 SKD62

Çeliqet e veglave te nxehta te punes Mat.Nr. 1.2343, DIN X38CrMoV5-1, fletë AISI H11

Na kontaktoni

specifikimet

Përcaktimi sipas standardeve

Mat. Nr.DINENAISI
1.2343X38CrMoV5-1X27CrMoV51H11

Përbërja Kimike (në peshë %)

CSiMnCrMoNiVWTë tjerët
0.371.00.385.151.30-0.40--

Përshkrim:

H11 është një nga çeliqet e veglave të tipit kromi Hot Work. Është relativisht i ulët në përmbajtje karboni dhe ka qëndrueshmëri të mirë dhe ngurtësohet thellë nga ajri nga trajtimi termik. Kombinim i mirë i qëndrueshmërisë, ngurtësisë dhe rezistencës ndaj konsumit në nxehtësi. Rezistencë ndaj zbutjes dhe ndaj plasaritjes.

Aplikimet:

H11 përdoret shpesh për pjesë strukturore me stres të lartë, siç janë pajisjet e uljes së avionëve. Ai i reziston zbutjes në temperatura deri në 537°C ndërsa ruan duktilitet dhe qëndrueshmëri të mirë edhe në nivelet e forcës në rendin 275 ksi. Mjete për farkëtimin e nxehtë të metaleve të lehta. Veglat e derdhjes me presion. Vdes, mandrels, grushta, thika, kallëpe. Kjo klasë mund të ftohet me ujë. 

Vetitë fizike (vlerat mesatare) në temperaturën e ambientit

Moduli i elasticitetit [103 x N/mm2]: 215, 176 (në 500°C), 165 (në 600°C) 

Dendësia [g/cm3]: 7.80, 7.64 (në 500°C), 7.60 (në 600°C)

Përçueshmëria termike [W/mK]: 25, 28.5 (në 500°C), 29.3 (në 600°C) 

Rezistenca elektrike [Ohm mm2/m]: 0.52, 0.86 (në 500°C), 0.96 (në 600°C)

Kapaciteti specifik i nxehtësisë[J/gK]: 0.46, 0.55 (në 500°C), 0.59 (në 600°C)

Koeficienti i Zgjerimit Termik Linear 10ˉ6 °C-1

20-100 ° C20-200 ° C20-300 ° C20-400 ° C20-500°C20-600°C20-700°C20-700°C
9.812.513.013.213.513.713.814.0

Pjekja e butë

Ngroheni në 800-840°C, ftoheni ngadalë në furrë. Kjo do të prodhojë një fortësi maksimale Brinell prej 229.

Stresi Ndihmon

Lehtësimi i stresit për të hequr sforcimet e përpunimit duhet të kryhet duke ngrohur në 650°C, duke e mbajtur për një orë në nxehtësi, e ndjekur nga ftohja e ajrit. Ky operacion kryhet për të reduktuar shtrembërimin gjatë trajtimit termik.

forcim

Ngurtësohet nga një temperaturë 1000-1040°C e ndjekur nga ajri, shuarja me vaj ose shuarja me banjë të ngrohtë 500-550°C. Fortësia pas shuarjes është 50-56 HRC.

kalitje

Temperatura e kalitjes: Shihni të dhënat më poshtë.

Temperatura e kalitjes (°C) kundrejt ngurtësisë (HRC)

100 ° C200 ° C300 ° C400 ° C500 ° C550 ° C600 ° C650 ° C700 ° C
535252525452483830
18451790179017901910179015701200970


Formëzimi

Temperatura e formimit të nxehtë: 1100-900°C. 

Puna e Ftohtë

Puna e ftohtë mund të realizohet lehtësisht në H11 me metoda konvencionale.

machinability

Përpunueshmëria është mjaft e mirë, afërsisht 75% ajo e çeliqeve të veglave me aliazh të ulët me forcim uji të grupit W.

Rezistenca korrozioni 

Kjo është një aliazh çeliku dhe jo rezistent ndaj korrozionit. Do të ndryshket nëse nuk mbrohet.

Saldim 

H11 është një aliazh lehtësisht i saldueshëm me metoda konvencionale.

Formularët e prodhuar: Ju lutemi shikoni Programin e Shitjeve Dimensionale. 


Dimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Bar i rrumbullakëtDIA 1.0 - 30Vizatimi i ftohtë / bluarja pa qendërBright & Pjekje
DIA 20 - 80LëkurëBright & Pjekje
DIA 13-180Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
DIA 70 - 400Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
BllokT 20-200 X 300-800Rrotullimi i nxehtë dhe i farkëtuar në nxehtësiSipërfaqja e zezë / Makineri & Pjekje
Shufra teliDIA 5.5 - 13Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja
SheetsT1.0 - 2.5Ftohtë mbështjellëSipërfaqja e zezë & Pjekja
T 2.5 - 8.0Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & PjekjaKontaktoni

Kategoritë e nxehta