2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

D3 1.2080 SKD1

home>Produkte>Mjet i Ftohtë Çeliku>D3 1.2080 SKD1

Ftohtë Tool Working Steel D3 1.2080 Fletë SKD1

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku i aliazhit AISI D3 është i trajtueshëm nga nxehtësia dhe do të ofrojë një fortësi në rangun 58-64 HRC. Pas trajtimit termik, çeliku i veglave D3 është i fortë, i qëndrueshëm dhe i dendur dhe është i imunizuar nga fundosja në përdorim. Ofron një masë të rezistencës ndaj korrozionit kur lëmohet. Në përgjithësi, aplikimet e çelikut të veglave AISI D3 ngjajnë me ato të çelikut të veglave D2, por duhet mbajtur mend se çeliku i aliazhit të veglave D3 ka rezistencë më të mirë ndaj konsumit të dy çeliqeve dhe preferohet për artikuj të tillë si tehet prerëse. Për shkak të rezistencës së tij më të lartë ndaj konsumit, çeliku AISI / ASTM D3 i punës së ftohtë është pak më i vështirë për t'u bluar se çeliqet D2.


Aplikimet:

Çeliku i veglave D3 i përdorur për produktet e veglave të punës së ftohtë. Ashtu si kokat e formimit, mbështjellja e fijeve, thika prerëse, etj.


PËRBËRJA

C
MnSiCrV
2.15
0.400.40
12.250.25


specifikimet:

Fletë çeliku D3: trashësia 10 –500 mm x gjerësia 200– 1400 mm


Përbërja kimike e materialit çeliku të veglave D3

ASTM A681CSiMnPSCrMoV
D3/T304021.40 1.60 ~0.10 0.60 ~0.20 0.60 ~0.030 Maks 0.030 Maks11.0 13.0 ~0.70 1.20 ~0.50 1.10 ~
DIN 17350CSiMnPSCrMoV
1.2080/X210Cr12 1.50 1.60 ~0.10 0.40 ~0.15 0.45 ~0.030 Maks0.030 Maks        11.0 12.0 ~0.60 0.80 ~0.90 1.10 ~
GB / T 1299CSi
MnP
SCrMoV
Cr121.40 1.60 ~≤0.60≤0.600.030 Maks        0.030 Maks11.00 13.00 ~0.70 1.20 ~≤1.10
JIS G4404CSiMnPSCrMoV
SKD11.40 1.60 ~≤0.40≤0.600.030 Maks0.030 Maks        11.0 13.0 ~0.80 1.20 ~0.20 0.50 ~

Ekuivalenti i veglës D3 dhe specifikimet përkatëse të çelikut

SHBAgjermanishtJaponiKinëISO
ASTM A681DIN 17350JIS G4404GB / T 1299ISO 4957
D31.2080SKD1Cr12X200Cr12


ASTM AISI D3 Vegël Vegla çeliku Materiali Mekanike Vetitë

Fortësia, Rockwell C: 63 HRC

Ndikimi Izod i paprekur: 77 J.


I farkëtuar me punë të nxehtë D3 Material çeliku metal

Çeliku i veglave D3 i farkëtuar në 954 – 1065 ºC. nuk ka falsifikim kur është nën 926 ºC.


Trajtimi termik i SAE/AISI D3 Steel

D3 Pjekja e çelikut

Ngrohni ngadalë në 871-898 ºC, mbani kohë të mjaftueshme, pastaj ftoheni në furrë me 4-5 ºC në orë.


Mjet D3 Forcimi & Shuarja e çelikut

Temperatura e shuarjes / ℃ | furra e banjës me kripë: 954

Temperatura e shuarjes / ℃ | furra me atmosferë të kontrolluar: 968

Koha e ruajtjes së nxehtësisë/min: 10 deri në 20

Mjeti shuarës: vaj


 Kalitja e çelikut D3

Temperatura e kalitjes / ℃ : 204

Pas ngurtësimit të fortësisë HRC ose më të lartë: 61


ArtikullPërmasa (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Sheets        T1.0 - 2.5Ftohtë mbështjellëSipërfaqja e zezë & Pjekja
T 2.5 - 8.0Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni