2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

D3 1.2080 SKD1

home>Produkte>Mjet i Ftohtë Çeliku>D3 1.2080 SKD1

Vegla e Ftohtë Çeliku D3 1.2080 SKD1 shufër e sheshtë

Na kontaktoni

specifikimet

Çeliku i veglave D3 është një çelik vegël me përmbajtje të lartë karboni, me përmbajtje të lartë kromi dhe ngurtësim vaji, i cili karakterizohet nga një fortësi relativisht e lartë e arritshme dhe karbide të shumta, të mëdha, të aliazheve të pasura me krom në mikrostrukturë. Këto karbide ofrojnë rezistencë të mirë ndaj konsumimit nga kontakti i rrëshqitjes me metale të tjera dhe materiale gërryese.

D3 shfaq stabilitet të shkëlqyeshëm në trajtimin e nxehtësisë, duke mbajtur madhësinë pothuajse po aq mirë sa çeliqet e fortifikuara me ajër, me karbon të lartë dhe me përmbajtje të lartë krom, si D2.


Aplikimet:

1. Për prodhimin e makinerive dhe goditjeve të ftohta që i nënshtrohen ngarkesave të ulëta me ndikim, vëllimeve të vogla deri në mesatare të prodhimit dhe kërkojnë rezistencë të lartë ndaj konsumit.

2. Teh i prerjes së ftohtë për prerjen e metalit të fortë dhe të hollë

3. Për mëngët e stërvitjes, matësit, llambat për tërheqje me tela, llambat për ngulitje, pllakat e krepit, makineritë e vizatimit, matet me nxjerrje të ftohtë dhe kapakët me rul me vidë

4. I përshtatshëm për prodhimin e kallëpeve plastike të mëdha, komplekse dhe precize që kërkojnë rezistencë të lartë


PËRBËRJA

CMnSi
Cr
V
2.15
0.40
0.4012.250.25


specifikimet:

VETITË FIZIKE

· Dendësia: 0.284 lb / in3 (7870 kg / m3)

· Graviteti specifik: 7.87

· Moduli i Elasticitetit: 30 x 106 psi (207GPa)

· Rezistenca elektrike: 54.8 uOhm-cm në 70ºF (21ºC)

· Makineria: 45-50% e një çeliku karboni 1%

Nxehja paraprake:Për të minimizuar shtrembërimin dhe streset në veglat e mëdha ose komplekse, përdorni një parangrohje të dyfishtë. Nxehtësia me një shpejtësi jo më të madhe se 400°F në orë (222°C në orë) në 1200-1250°F (649-677°C) barazohet, pastaj ngroheni në 1400-1450°F (760-788°C). Për veglat normale, përdorni vetëm diapazonin e parë të temperaturës si një trajtim i vetëm parangrohës.

Austenitizimi (Nxehtësia e lartë): Ngrohni ngadalë nga ngrohja paraprake në 1700-1750°F (927-954°C)


Shuarja:Për vajin, shuajeni derisa të nxihet, rreth 900°F (482°C), më pas ftoheni në ajër të qetë në 150-125°F (66-51°C).

Për gazin nën presion, furra duhet të ketë një presion minimal të shuarjes prej 4 bar. Një shpejtësi e shuarjes prej afërsisht 400°F (222°C) në minutë deri në nën 1000°F (538°C) është kritike për të marrë vetitë e dëshiruara.


Kalitje:Kaliteni menjëherë pas shuarjes. Mbajeni në temperaturë për 1 orë për inç (25.4 mm) trashësi, 2 orë minimale, më pas ajri ftohet në temperaturën e ambientit.

Për rezistencë maksimale ndaj konsumit, kalitni mes 300-350 ° F (149-177 ° C) për një fortësi prej 62-63 HRC. Për ekuilibrin optimal midis rezistencës ndaj konsumimit dhe rezistencës, kaliteni midis 450-500 ° F (232-260 ° C). Kjo do të prodhojë 58-60 HRC.

Për të minimizuar sforcimet e brendshme në seksione tërthore më të mëdha se 6 inç (152.4 mm) dhe për të përmirësuar qëndrueshmërinë në veglat që do të bëhen EDM pas trajtimit termik, rekomandohet fuqimisht koha e njomjes prej 4 deri në 6 orë në temperaturën e kalitjes.


Avantazhi

1. Rezistencë e lartë gërryese dhe ngarkesë e vogël goditjeje

2. Rezistencë e lartë ndaj konsumit ndaj konsumit gërryes dhe ngjitës

3. Rezistencë mesatare

4. Dimensionale e qëndrueshme

Fortësi e lartë kompresive


ArtikullDimenzioni (mm)ProcesGjendja e dorezimit
Bar i sheshtëT 3.0-20 XW 20-100Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja 


Kontaktoni