2 # Ndërtesa, zona P5 Quan Shui, Distrikti Ganjingzi, Dalian, Kinë

Të gjitha kategoritë
EN
Na telefononi

+ 86-411 39641370-

Dërgo postë

vicente@konsond.com

D2 1.2379 SKD11

home>Produkte>Mjet i Ftohtë Çeliku>D2 1.2379 SKD11

Vegël e Ftohtë Pune Steel D2 1.2379 fletë SKD11

Na kontaktoni

specifikimet

D2 siguron një kombinim efektiv të rezistencës ndaj konsumit dhe qëndrueshmërisë, performancës së mjetit, çmimit dhe një larmi të madhe të formave të produktit. Gjithashtu në dispozicion si një produkt Elektro-Shllak-Remelted (ESR). 

1. Klasa: DIN1.2379/JIS SKD10/AISI D2/GB Cr12Mo1V1

2. Gjendja: E mbështjellë nxehtë, e pjekur, Sipërfaqja e zezë

3. Fortësia: ≤255HBS  


Aplikimet:

Çeliqet e veglave të klasës AISI D2 përdoren për aplikime të veglave afatgjata, ku rezistenca ndaj konsumit është e rëndësishme, të tilla si zbrazja ose formimi i vdesave dhe mbështjellësve të rrotullimit të fijeve.


PËRBËRJA

C
MnSiCr
Mo
V
C
1.50
0.30
0.30
12.00
0.75
0.90
1.50


specifikimet:

Dendësia: 0.278 lb/in3 (7695 kg/m3)

Forca e gravitetit specifik: 7.70

Moduli i Elasticitetit: 30 x 106 psi (207GPa)


Makineria: 

50-60% të një çeliku 1% karboni

Ngrohja paraprake: Për të minimizuar shtrembërimin dhe streset në mjete të mëdha ose komplekse përdorni një ngrohje të dyfishtë. 

Nxehtësia me një normë që nuk i kalon 400 ° F në orë (222 ° C në orë) në 1150-1250 ° F (621-677 ° C) barazohet, pastaj nxehet në 1400-1450 ° F (760-788 ° C). 

Për mjetet normale, përdorni vetëm gamën e dytë të temperaturës si një trajtim i vetëm i para -ngrohjes.


Austenitizimi (nxehtësia e lartë):Nxehtësia ngadalë nga ngrohja e nxehtë. Furra ose kripa: 1850-1875 ° F (1010-1024 ° C).


Shuarja:Ajri ose gazi nën presion në 150-125ºF (66-51ºC). Madhësitë deri në 4 inç (101.6 mm) në trashësi do të forcohen kur ajri të ftohet nga 1575ºF (857ºC). Madhësitë deri në 6 inç (152.4 mm) në trashësi do të forcohen kur ajri të ftohet nga 1625ºF (885ºC).


Kalitje:Temperoni menjëherë pas shuarjes. Mbajeni në temperaturë 1 orë për inç (25.4 mm) trashësi, minimumi 2 orë, pastaj ftohuni në temperaturën e ambientit. Diapazoni tipik i kalitjes është 350 deri 400ºF (177 deri 204ºC).

Për rezistencë maksimale ndaj konsumit, kalitni mes 300-350 ° F (149-177 ° C) për një fortësi prej 62-64 HRC. Për ekuilibrin optimal midis rezistencës ndaj konsumimit dhe rezistencës, kaliteni midis 500-550 ° F (260-288 ° C). Kjo do të prodhojë 58-60 HRC.

Për qëndrueshmëri maksimale, temperament të dyfishtë, 2 orë plus 2 orë, në temperatura mbi 950 ° F (510 ° C). Kjo do të prodhojë fortësi më të vogël se 58 HRC.

Për të minimizuar streset e brendshme në seksionet kryq më të mëdha se 6 inç (152.4 mm) dhe për të përmirësuar qëndrueshmërinë në mjetet që do të EDM'd pas trajtimit të nxehtësisë, koha e njomjes prej 4 deri në 6 orë në temperaturën e kalitjes nën 950 ° F (510 ° C) ) rekomandohen fuqishëm.


Pjekja:Pjekja duhet të kryhet pas një pune të nxehtë dhe para se të forcohet përsëri. Nxehtësia me një shpejtësi jo më shumë se 400 ° F në orë (222 ° C në orë) deri në 1600-1650 ° F (871-899 ° C), dhe mbajeni në temperaturë për 1 orë në inç (25.4 mm) me trashësi maksimale; Minimumi 2 orë. Pastaj ftoheni ngadalë me furrën me një shpejtësi që nuk i kalon 50 ° F në orë (28 ° C në orë) deri në 1000 ° F (538 ° C). Vazhdoni ftohjen në temperaturën e ambientit në furre ose në ajër. Fortësia rezultuese duhet të jetë maksimumi 255 HBW.


ArtikullPërmasa (mm)ProcesGjendja e dorezimit
SheetsT1.0 - 2.5Ftohtë mbështjellëSipërfaqja e zezë & Pjekja
T 2.5 - 8.0Rrokulliset nxehtëSipërfaqja e zezë & Pjekja


Kontaktoni